Historia przyjaźni na odległość. Pocztówka ze Śnieżnika do USA wysłana 125 lat temu.

Pocztówka ze Śnieżnika do USA wysłana ponad 125 lat temu.

W dniu 6 września 1899 roku Elise Biedermann odbyła wizytę na Śnieżniku (Grossen Schneeberg), jednym z najważniejszych szczytów Sudetów Wschodnich. W ramach swojej podróży wysłała kartkę pocztową ze Śnieżnika do USA. Odbiorcą była jej przyjaciółka Helen M. Eaton mieszkającej w Omaha, Nebraska w Stanach Zjednoczonych. Kartka, ozdobiona wizerunkiem Kaiser Wilhelm-Thurm – imponującej wieży widokowej zbudowanej na cześć cesarza Wilhelma I. Wieża została uroczyście otwarta niespełna 2 miesiące wcześniej, bo 9 lipca 1899 roku. Wizyta Elise na Śnieżniku jest świadectwem popularności tego miejsca wśród turystów tamtej epoki.

Ze Śnieżnika do USA.

Wysyłanie pocztówek z Europy do Stanów Zjednoczonych w 1899 roku było stosunkowo normalne i popularne. Była to era dynamicznego rozwoju komunikacji pocztowej. Dzięki szybkiemu rozwojowi międzynarodowych połączeń pocztowych, pocztówki stały się powszechnym sposobem komunikowania się. Popularyzacja kart pocztowych szczególnie rozwinęła się wśród osób, które podróżowały lub miały rodziny i przyjaciół za granicą.

Wysyłka międzynarodowa w tamtych czasach odbywała się głównie za pomocą poczty morskiej. Kartki pocztowe z Europy do Stanów Zjednoczonych były transportowane na pokładach parowców, które regularnie kursowały między kontynentami. Czas dostarczenia kartki zależał od kilku czynników, takich jak położenie geograficzne nadawcy i odbiorcy, warunki pogodowe oraz efektywność poszczególnych urzędów pocztowych.

Szacuje się, że w 1899 roku przeciętny czas dostarczenia kartki pocztowej z Europy do Stanów Zjednoczonych wynosił od 2 do 4 tygodni. Omawiana pocztówka została wysłana z Wölfelsgrund do Omaha w stanie Nebraska, czas transportu mógł więc wynosić około 3 tygodni. Wiemy, że kartka dotarła najpierw do jednego z portów wschodniego wybrzeża USA w Nowym Jorku. Następnie była transportowana już drogą lądową do odbiorcy.

Chociaż data na stemplu pocztowym na kartce odbiorcy jest nieczytelna, można założyć, że pocztówka Elise Biedermann mogła dotrzeć do Helen M. Eaton pod koniec września lub na początku października 1899 roku.

Podróż Elise po dawnej Ziemi Kłodzkiej.

Podróż Elise była najprawdopodobniej związana z chęcią odpoczynku na łonie natury oraz podziwianiem spektakularnych widoków oferowanych przez Śnieżnik. Wieża Kaiser Wilhelm-Thurm, która górowała nad okolicą, była już wtedy ważnym punktem orientacyjnym i popularnym celem wypraw turystów. Sam Śnieżnik był (i nadal jest) jednym z najważniejszych celów turystycznych w regionie. Oferuje on bowiem wspaniałe widoki na pasma Sudetów, Kotlinę Kłodzką i Czechy.

Elise, pisząc do Helen ze Śnieżnika do USA, chciała prawdopodobnie podzielić się wrażeniami z podróży, podkreślając nie tylko piękno natury, ale także dumę z architektonicznych osiągnięć tamtych czasów, jakim była Wieża na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I. Kartka pocztowa stanowiła swego rodzaju pamiątkę z podróży oraz wyraz przyjaźni. Odbiorca – Helen M. Eaton, zapewne była zachwycona zarówno widokami, jak i samym gestem swojej przyjaciółki Elise.

Helen M. Eaton

Odbiorcą pocztówki była Helen M. Eaton, która prawdopodobnie urodziła się jako Helen Belle Gray 29 stycznia 1848 roku w stanie Nowy Jork. W 1865 roku wyszła za mąż za Clarka Williama Eatona w stanie Illinois. Para miała co najmniej jedną córkę, Amber Josephine Eaton, która później wyszła za mąż i przyjęła nazwisko Stevenson. Helen ostatecznie przeniosła się do Nebraski, gdzie zmarła w miejscowości Hazard, w hrabstwie Sherman, 10 listopada 1910 roku, mając 62 lata.

Jej związek z Omaha w stanie Nebraska, a także zamieszkanie w tym regionie, wyjaśnia, dlaczego korespondencja Elise Biedermann była wysyłana właśnie do Nebraski. Helen została pochowana na cmentarzu Pleasant Valley w hrabstwie Buffalo, Nebraska.

Ten kontekst historyczny rzuca światło na więzi rodzinne Helen oraz jej życie w Nebrasce pod koniec XIX i na początku XX wieku. oai_citation:2,Helen Belle (Gray) Eaton (1848-1910) | WikiTree FREE Family Tree oai_citation:1,History – Bohemian Cemetery Omaha.

Wysyłanie pocztówek było wówczas popularną formą komunikacji, umożliwiającą dzielenie się wrażeniami z podróży. Dzięki tej kartce możemy dziś odtworzyć fragment podróży Elise po Grafschaft Glatz. Odkrywamy jednocześnie, jak wyglądała turystyka oraz przyjaźń na przełomie XIX i XX wieku.

Śnieżnik łączy kontynenty.

Historia tej pocztówki opowiada o przyjaźni, która przetrwała pomimo dystansu i czasu. Elise Biedermann, wysyłając pocztówkę do Helen M. Eaton, podzieliła się z nią fragmentem swojej podróży na Śnieżnik, gdzie odwiedziła wieżę Kaiser-Wilhelm-Turm. W tamtym okresie, korespondencja międzynarodowa, choć wymagająca czasu, była jednym z najważniejszych sposobów utrzymywania kontaktu. Dla Helen, mieszkającej w Nebrasce, kartka od przyjaciółki była dowodem na trwałość ich relacji, mimo dzielących ich tysięcy kilometrów. To wspomnienie, zapisane w 1899 roku, pozostało śladem przeszłości, przypominając o sile przyjaźni, podróżach i wspomnieniach. Zapisane na kartkach pocztowych przetrwają nawet całe stulecia.