Wieża Na Śnieżniku „SOLIDARNOŚCI POLSKO – CZESKIEJ” została uroczyście otwarta 26 września 2022 o godzinie 13.00.
Wieża w liczbach:
Ile dni bez wieży?
Minęło dokładnie 17.882 dni od wyburzenia starej wieży do uroczystego otwarcia Wieży Na Śnieżniku „SOLIDARNOŚCI POLSKO – CZESKIEJ” w dniu 26 września 2022. Po niespełna 49 latach (48 lat, 11 miesięcy i 15 dni) na Śnieżniku ponownie jest wieża, z której można podziwiać panoramę Masywu Śnieżnika.
Ile kosztowała?
Koszt inwestycji to 13.600.000 zł, na tą cenę składa się miedzy innymi projekt wieży, nadzór inwestorski i przyrodniczy oraz koszt odtworzenia szlaku turystycznego ze Schroniska Na Śnieżniku do samej wieży.
Ile trwała budowa?
Budowa trwała 3 sezony, ze względu na okresy ochronne i warunki przyrodnicze prace można było wykonywać tylko w miesiącach letnich, w sumie było to 10 miesięcy pracy.
Ile waży wieża?
Sama konstrukcja wieży to 100 ton stali, całość to ok 1200 ton.
Ile osób może być na wieży?
75 osób na tarasie widokowym
200 osób na klatce schodowej
To było bardzo duże wyzwanie. Prace związane z odbudową wieży rozpoczął już mój poprzednik. Ja je kontynuowałam, bo uważałem, że ta wieża powinna na Śnieżnik powrócić. Sama idea powstania wieży to lata 80 ubiegłego wieku. Wówczas mówiono o drugim Zakopanem. Chodziło tutaj o Sienną i Śnieżnik, aby połączyć koleje narciarstwa zjazdowego ze szczytem Śnieżnika. Przez te wszystkie lata odbyło się bardzo dużo spotkań, przedstawiono koncepcje i projekty. Dyskutowaliśmy na ten temat, były obwarowania Ochrony Środowiska, ale w końcu udało się to wszystko uzgodnić i przejść do prac związanych z ogłoszeniem przetargu. Wartość inwestycji to 13 mln 600 tys. zł ze wszystkimi kosztami dodatkowymi, czyli nadzorem inwestorskim i przyrodniczym oraz pracami związanymi z odtworzeniem szlaku historycznego, który prowadzi od schroniska do samej wieży.
Dariusz Chromiec,
Burmistrz Stronia Śląskiego
Wieża ma fundament żelbetowy, konstrukcja stalowa obudowana jest szkłem, a tzw. sukienka to konstrukcja żelbetowa wznoszona razem z okładziną kamienną. Budowana była przez 3 sezony letnie, w sumie to 10 miesięcy pracy. Momentami była to bardziej przygoda niż praca. Przygoda zarówno budowlana, jak i logistyczna i życiowa. Sama konstrukcja wieży to jest 100 ton stali. Do betonowania i transportowania największych czy też najbardziej delikatnych elementów takich jak szkło używaliśmy śmigłowca. Największym wyzwaniem przy budowie była jednak przyroda, która dawała nam popalić, pokazywała nam swoje oblicze i za każdym razem nas zaskakiwała.
Marcin Skoczeń
SKOMAR – wykonawca Wieży Na Śnieżniku
W pierwszej fazie budowy nie było euforii, była obawa o zbiorowiska roślinne o rezerwat, o cały dorobek przyrodniczy. Natomiast z upływem czasu można to przedsięwzięcie podsumować jako dobrą inwestycję z punktu widzenia przede wszystkim przyrodniczego, turystycznego i społecznego.
Krzysztof Rusinek
Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie